Return To Elections

Local Results

Return To Top

ND Governor

ND Governor

100%
Doug Burgum (R) 259,067
77%
WinnerWinner
Marvin Nelson (D) 65,692
19%
Marty Riske (Lib) 13,191
4%
Other 651
0%
Return To Top

ND - US Senator

ND - US Senator

100%
John Hoeven (R) 267,694
79%
WinnerWinner
Eliot Glassheim (D) 57,976
17%
Robert Marquette (Lib) 10,521
3%
James Germalic (Ind) 4,661
1%
Return To Top

ND - US Represenative

ND - US Represenative

100%
Kevin Cramer (R) 233,245
69%
WinnerWinner
Chase Iron Eyes (D) 80,186
24%
Jack Seaman (Lib) 23,454
7%
Other 571
0%
Return To Top

ND Measure 1 - Legislator Residency

ND Measure 1 - Legislator Residency

100%
Yes 281,384
86%
WinnerWinner
No 45,431
14%
Return To Top

ND Measure 2 - Oil Extraction Tax

ND Measure 2 - Oil Extraction Tax

100%
Yes 209,043
64%
WinnerWinner
No 116,096
36%
Return To Top

ND Measure 3 - Crime Victim Rights

ND Measure 3 - Crime Victim Rights

100%
Yes 206,624
62%
WinnerWinner
No 126,533
38%
Return To Top

ND Measure 4 - Tobacco Tax Increase

ND Measure 4 - Tobacco Tax Increase

100%
No 209,268
62%
WinnerWinner
Yes 130,069
38%
Return To Top

ND Measure 5 - Medical Marijuana

ND Measure 5 - Medical Marijuana

100%
Yes 215,420
64%
WinnerWinner
No 122,233
36%
Return To Top

Moorhead City Council Ward 1

Clay

Moorhead City Council Ward 1

100%
Sara Watson Curry 1,660
41%
WinnerWinner
Jim Steen 1,524
38%
Cory Emerson 550
14%
Raymond Schultz 194
5%
Daryl Moede 91
2%
Write-In 38
1%
Return To Top

Moorhead City Council Ward 2

Clay

Moorhead City Council Ward 2

100%
Heidi Durand 2,235
56%
WinnerWinner
John Rowell 1,765
44%
Write-In 23
1%
Return To Top

Moorhead City Council Ward 3

Clay

Moorhead City Council Ward 3

100%
Joel Paulsen 1,516
65%
WinnerWinner
Dr. Matthew Kammerer 819
35%
Write-In 14
1%
Return To Top

Cass County Flood Protection Tax

Cass

Cass County Flood Protection Tax

100%
Yes 47,881
63%
WinnerWinner
No 27,540
37%
Return To Top

Clay County Jail Tax Question 1

Clay

Clay County Jail Tax Question 1

100%
Yes 18,632
66%
WinnerWinner
No 9,425
34%
Return To Top

Fargo Sales Tax Extension

Cass

Fargo Sales Tax Extension

100%
Yes 32,796
66%
WinnerWinner
No 16,873
34%
Return To Top

Fergus Falls Library Tax

Fergus Falls Library Tax

100%
Yes 4,394
66%
WinnerWinner
No 2,257
34%
Return To Top

Grand Forks Home Rule Charter Amendment

Grand Forks Home Rule Charter Amendment

100%
No 12,504
56%
WinnerWinner
Yes 9,738
44%
Return To Top

ND State Senator Dist 42

Grand Forks

ND State Senator Dist 42

100%
Curt Kruen (R) 1,744
56%
Mac Schneider (D) 1,344
44%
Return To Top

MN Constitutional Amendment 1 - Lawmaker Pay

MN Constitutional Amendment 1 - Lawmaker Pay

100%
Yes 2,260,707
81%
WinnerWinner
No 535,160
19%
Return To Top

MN State Representative District 4A

MN State Representative District 4A

100%
Ben Lien (D) 11,646
62%
WinnerWinner
Jordan Idso (R) 7,068
38%
Write-In 16
0%
Return To Top

MN State Representative District 4B

MN State Representative District 4B

100%
Paul Marquart (D) 11,036
54%
Ben Grimsley (R) 9,449
46%
Write-In 12
0%
Return To Top

MN State Senator District 4

MN State Senator District 4

100%
Kent Eken (D) 21,394
55%
WinnerWinner
James Leiman (R) 17,373
45%
Write-In 51
0%
Return To Top

MN US Rep. District 7

MN US Rep. District 7

100%
Collin Peterson (D) 173,462
52%
WinnerWinner
Dave Hughes (R) 156,886
47%
Write-In 341
0%
Return To Top

Moorhead School Property Tax Extension

Clay

Moorhead School Property Tax Extension

100%
Yes 12,276
64%
WinnerWinner
No 6,857
36%
Return To Top

ND Insurance Commissioner

ND Insurance Commissioner

100%
Jon Godfread (R) 205,444
64%
WinnerWinner
Ruth Buffalo (D) 85,485
27%
Nick Bata (Lib) 27,562
9%
Other 534
0%
Return To Top

ND Public Service Commissioner

ND Public Service Commissioner

100%
Julie Fedorchak (R) 218,285
69%
WinnerWinner
Marlo Hunte-Beaubrun (D) 71,865
23%
Thomas Skadeland (Lib) 26,825
8%
Other 563
0%
Return To Top

ND State Auditor

ND State Auditor

100%
Josh Gallion (R) 236,050
77%
WinnerWinner
Roland Riemers (Lib) 70,627
23%
Other 1,421
0%
Return To Top

ND State Treasurer

ND State Treasurer

100%
Kelly Schmidt (R) 204,106
63%
WinnerWinner
Tim Mathern (D) 94,957
29%
Eric Olson (Lib) 24,749
8%
Other 490
0%
Return To Top

ND Superintendent of Public Instruction

ND Superintendent of Public Instruction

100%
Kirsten Baesler 219,442
75%
WinnerWinner
Joe Chiang 73,160
25%
Other 1,594
1%
Return To Top

ND Supreme Court Justice

ND Supreme Court Justice

100%
Jerod Tufte 165,773
61%
WinnerWinner
Robert Bolinske 105,535
39%
Other 1,846
1%
Return To Top

US President (Minnesota Vote)

US President (Minnesota Vote)

100%
Hillary Clinton (D) 1,363,703
46%
WinnerWinner
Donald Trump (R) 1,320,895
45%
Gary Johnson (Lib) 112,767
4%
Evan McMullin 53,021
2%
Jill Stein 36,919
1%
Other 27,094
1%
Dan Vacek 11,275
0%
Darrell Castle 9,454
0%
Alyson Kennedy 1,668
0%
Roque De La Fuente 1,428
0%
Return To Top

US President (North Dakota Vote)

100%
Donald Trump (R) 216,133
63%
WinnerWinner
Hillary Clinton (D) 93,526
27%
Gary Johnson (Lib) 21,351
6%
Write-In 6,358
2%
Jill Stein (Ind) 3,769
1%
Darrell Castle 1,824
1%
Roque De La Fuente 364
0%
Return To Top

Cass County Commissioner Dist. 3

Cass

Cass County Commissioner Dist. 3

100%
Vern Bennett 31,852
52%
WinnerWinner
Jim Kapitan, 29,916
48%
Return To Top

Cass County Commissioner Dist. 5

Cass

Cass County Commissioner Dist. 5

100%
Mary Scherling 34,834
58%
WinnerWinner
Marty Johnson 25,221
42%
Return To Top

Barnes County 911 Fee

Barnes

Barnes County 911 Fee

100%
No 2,632
50%
WinnerWinner
Yes 2,601
50%
Return To Top

Barnes County Commissioner District 1

Barnes

Barnes County Commissioner District 1

100%
Cindy Schwehr 834
74%
WinnerWinner
LeRoy Triebold 298
26%
Return To Top

Barnes County Commissioner District 5

Barnes

Barnes County Commissioner District 5

100%
John Froelich 789
77%
WinnerWinner
Robert Drake 231
23%
Return To Top

Beltrami County Commissioner District 2

Beltrami

Beltrami County Commissioner District 2

100%
Reed Olson 1,845
51%
WinnerWinner
Joe Vene 1,768
49%
Write-In 16
0%
Return To Top

Beltrami County Commissioner District 4

Beltrami

Beltrami County Commissioner District 4

100%
Tim Sumner 1,880
59%
WinnerWinner
Vince Gross 1,295
41%
Write-In 14
0%
Return To Top

Beltrami County Commissioner District 5

Beltrami

Beltrami County Commissioner District 5

100%
Jim Lucachick 2,686
66%
WinnerWinner
Ralph Morris 1,374
34%
Write-In 22
1%
Return To Top

Dickey County Commissioner District 4

Dickey

Dickey County Commissioner District 4

100%
Marke Roberts 1,098
51%
WinnerWinner
Kacey Holm 1,061
49%
Write-In 15
1%
Return To Top

Fergus Falls Mayor

Fergus Falls Mayor

100%
Ben Schierer 4,027
62%
WinnerWinner
Randy Synstelien 1,851
28%
Amanda Whitney 645
10%
Write-In 10
0%
Return To Top

Foster County Ambulance Levy

Foster

Foster County Ambulance Levy

100%
Yes 912
54%
No 791
46%
Return To Top

Horace City Sales Tax

Horace City Sales Tax

100%
Yes 914
67%
WinnerWinner
No 446
33%
Return To Top

Horace Home of Rule Charter

Horace Home of Rule Charter

100%
Yes 813
67%
WinnerWinner
No 405
33%
Return To Top

Kittson County Commissioner District 2

Kittson

Kittson County Commissioner District 2

100%
Theresia Gillie 264
52%
WinnerWinner
Roland Larter 235
46%
Write-In 7
1%
Return To Top

LaMoure Co. Commissioner Dist. 3

LaMoure

LaMoure Co. Commissioner Dist. 3

100%
Keith Heidinger 332
75%
WinnerWinner
Verleen League Shear 109
25%
Write-In 0
0%
Return To Top

LaMoure Co. Commissioner Dist. 5

LaMoure

LaMoure Co. Commissioner Dist. 5

100%
Victor Weigel 278
59%
WinnerWinner
Tracy Brumfield 190
41%
Write-In 1
0%
Return To Top

LOW County Commissioner District 2

Lake of the Woods

LOW County Commissioner District 2

100%
Cody Hasbargen 234
57%
WinnerWinner
Grant Walton 172
42%
Write-In 3
1%
Return To Top

LOW County Commissioner District 4

Lake of the Woods

LOW County Commissioner District 4

100%
Jonathan Waibel 251
50%
WinnerWinner
Patricia Beckel 249
50%
Write-In 2
0%
Return To Top

LOW County Commissioner District 5

Lake of the Woods

LOW County Commissioner District 5

100%
Edward Arnesen 250
53%
WinnerWinner
Kevin Fish 226
47%
Write-In 0
0%
Return To Top

Mahnomen County Commissioner District 1

Mahnomen

Mahnomen County Commissioner District 1

100%
Darvin Schoenborn 301
62%
WinnerWinner
Robert Durant 179
37%
Write-In 2
0%
Return To Top

Mahnomen County Commissioner District 5

Mahnomen

Mahnomen County Commissioner District 5

100%
David Geray 304
76%
WinnerWinner
Dave Jurina 95
24%
Write-In 2
0%
Return To Top

MN Representative District 2A

MN Representative District 2A

100%
Matthew Grossell (R) 12,387
64%
WinnerWinner
Jerry Loud (D) 6,925
36%
Write-In 62
0%
Return To Top

MN State Representative District 12A

MN State Representative District 12A

97%
Jeff Backer (R) 12,667
60%
WinnerWinner
Jay McNamar (D) 8,268
39%
Write-In 15
0%
Return To Top

MN State Representative District 1A

MN State Representative District 1A

100%
Dan Fabian (R) 14,393
74%
WinnerWinner
George Bass (D) 4,966
26%
Write-In 18
0%
Return To Top

MN State Representative District 1B

MN State Representative District 1B

100%
Debra Kiel (R) 11,895
65%
WinnerWinner
Michael Moore (D) 6,458
35%
Write-In 17
0%
Return To Top

MN State Representative District 2B

MN State Representative District 2B

100%
Steve Green 11,898
61%
WinnerWinner
Bryan Klabunde 7,612
39%
Write-In 15
0%
Return To Top

MN State Representative District 8A

MN State Representative District 8A

100%
Bud Nornes (R) 14,195
65%
WinnerWinner
C. J. Holl (D) 7,556
35%
Write-In 23
0%
Return To Top

MN State Senator District 1

MN State Senator District 1

100%
Mark Johnson (R) 23,091
61%
WinnerWinner
Kip Fontaine (D) 14,478
39%
Write-In 18
0%
Return To Top

MN State Senator District 12

MN State Senator District 12

100%
Torrey Westrom (R) 28,260
68%
WinnerWinner
Russ Hinrichs (D) 13,515
32%
Write-In 27
0%
Return To Top

MN State Senator District 2

MN State Senator District 2

100%
Paul Utke (R) 22,226
57%
WinnerWinner
Rod Skoe (D) 16,996
43%
Write-In 43
0%
Return To Top

MN State Senator District 8

MN State Senator District 8

100%
Bill Ingebrigtsen (R) 29,301
66%
WinnerWinner
Shawn Olson (D) 14,892
34%
Write-In 29
0%
Return To Top

ND State Rep. District 10

ND State Rep. District 10

100%
David Monson (R) 4,241
37%
WinnerWinner
Chuck Damschen (R) 3,726
32%
Elsie Magnus (D) 1,937
17%
Daryl Passa (D) 1,666
14%
Return To Top

ND State Rep. District 16

ND State Rep. District 16

100%
Ben Koppelman (R) 3,032
35%
WinnerWinner
Andrew Marschall (R) 2,116
24%
Lisa Dullum (D) 1,839
21%
Ben Hanson (D) 1,739
20%
Return To Top

ND State Rep. District 18

ND State Rep. District 18

100%
Steve Vetter (R) 1,964
30%
WinnerWinner
Corey Mock (D) 1,576
24%
Allen Beireis (R) 1,490
23%
Kyle Thorson (D) 1,467
23%
Return To Top

ND State Rep. District 20

ND State Rep. District 20

100%
Aaron McWilliams (R) 3,055
36%
WinnerWinner
Rick Holman (D) 2,882
34%
Gail Mooney (D) 2,571
30%
Return To Top

ND State Rep. District 22

ND State Rep. District 22

100%
Brandy Pyle (R) 4,956
32%
WinnerWinner
Michael Howe (R) 4,881
32%
Marijo Peterson (D) 2,787
18%
Allan Peterson (D) 2,671
17%
Return To Top

ND State Rep. District 24

ND State Rep. District 24

100%
Dwight Kiefert (R) 3,114
27%
WinnerWinner
Daniel Johnston (R) 3,105
27%
Naomi Muscha (D) 2,763
24%
Sharon Buhr (D) 2,698
23%
Return To Top

ND State Rep. District 26

ND State Rep. District 26

100%
Katy Skroch (R) 3,549
29%
WinnerWinner
Sebastian Ertelt (R) 3,319
27%
Bill Amerman (D) 2,722
22%
Jerry Kelsh (D) 2,657
22%
Return To Top

ND State Rep. District 44

ND State Rep. District 44

100%
Joshua Boschee (D) 1,914
26%
Blair Thoreson (R) 1,841
25%
Gail Nelson (R) 1,807
25%
Karla Hanson (D) 1,787
24%
Return To Top

ND State Rep. District 46

ND State Rep. District 46

100%
Shannon Roers Jones (R) 3,721
29%
WinnerWinner
Jim Kasper (R) 3,353
26%
Kirsten Diederich (D) 3,126
24%
Dan Fisher (D) 2,787
21%
Return To Top

ND State Senate District 10

ND State Senate District 10

100%
Janne Myrdal (R) 4,238
64%
WinnerWinner
Quentin Wenzel (D) 2,352
36%
Return To Top

ND State Senate District 16

ND State Senate District 16

100%
David Clemens (R) 3,044
57%
WinnerWinner
Tyler Axness (D) 2,292
43%
Return To Top

ND State Senate District 18

ND State Senate District 18

100%
Scott Meyer (R) 2,174
56%
WinnerWinner
Connie Triplett (D) 1,692
44%
Return To Top

ND State Senate District 20

ND State Senate District 20

100%
Arne Osland (R) 3,716
58%
WinnerWinner
Phil Murphy (D) 2,714
42%
Return To Top

ND State Senate District 22

ND State Senate District 22

100%
Gary Lee (R) 6,263
71%
WinnerWinner
Steven Allard (D) 2,610
29%
Return To Top

ND State Senate District 24

ND State Senate District 24

100%
Larry Robinson (D) 3,362
51%
WinnerWinner
Eldred Knutson (R) 3,176
49%
Return To Top

ND State Senate District 26

ND State Senate District 26

100%
Jim Dotzenrod (D) 3,445
51%
WinnerWinner
Jason Heitkamp (R) 3,277
49%
Return To Top

ND State Senate District 44

ND State Senate District 44

100%
Merrill Piepkorn (D) 3,730
51%
WinnerWinner
Tim Flakoll (R) 3,585
49%
Return To Top

ND State Senate District 46

ND State Senate District 46

100%
Jim Roers (R) 3,922
50%
WinnerWinner
George Sinner (D) 3,886
50%
Return To Top

Nelson Co. Commissioner Dist. 4

Nelson

Nelson Co. Commissioner Dist. 4

100%
Alan Klefstad 1,153
71%
WinnerWinner
Odell Flaagan 471
29%
Write-In 10
1%
Return To Top

Nelson Co. Commissioner Unexpired Term Dist 1.

Nelson

Nelson Co. Commissioner Unexpired Term Dist 1.

100%
Nancy Marquart 911
55%
WinnerWinner
Robert Frederick 754
45%
Write-In 2
0%
Return To Top

Otter Tail County Commissioner District 1

Otter Tail

Otter Tail County Commissioner District 1

100%
Doug Huebsch 3,827
59%
WinnerWinner
Richard Snelgrove 2,672
41%
Write-In 17
0%
Return To Top

Pembina County Measure 1

Pembina

Pembina County Measure 1

100%
Yes 2,024
65%
WinnerWinner
No 1,102
35%
Return To Top

Pennington County Commissioner District 5

Pennington

Pennington County Commissioner District 5

100%
Bruce Lawrence 762
51%
WinnerWinner
Oliver Swanson 729
49%
Write-In 3
0%
Return To Top

Polk County Commissioner District 1

Polk

Polk County Commissioner District 1

100%
Jerry Jacobson 1,429
54%
WinnerWinner
Jeremy Hovde 1,226
46%
Write-In 10
0%
Return To Top

Polk County Commissioner District 3

Polk

Polk County Commissioner District 3

100%
Gary Willhite 1,246
50%
WinnerWinner
Dean Adams 1,232
49%
Write-In 12
0%
Return To Top

Polk County Commissioner District 5

Polk

Polk County Commissioner District 5

100%
Don Diedrich 1,499
59%
WinnerWinner
Donald Casmey 1,031
41%
Write-In 3
0%
Return To Top

Ransom County Commissioner

Ransom

Ransom County Commissioner

100%
Connie Gilbert 1,562
25%
George Bunn 1,198
19%
Steve Dick 1,170
19%
Kevin Bishop 1,145
19%
Chris Sandvig 1,087
18%
Write-In 23
0%
Return To Top

Richland County Historical Society Levy

Richland

Richland County Historical Society Levy

100%
No 4,527
62%
WinnerWinner
Yes 2,741
38%
Return To Top

Roseau County Commissioner District 4

Roseau

Roseau County Commissioner District 4

100%
Russell Walker 778
54%
WinnerWinner
Todd Miller 652
45%
Write-In 18
1%
Return To Top

Steele County Commissioner District 2

Steele

Steele County Commissioner District 2

100%
Richard Strand 128
57%
WinnerWinner
Lance Fugleberg 98
43%
Return To Top

Steele County Measure 1

Steele

Steele County Measure 1

100%
Yes 655
66%
WinnerWinner
No 342
34%
Return To Top

Stutsman County Commissioner

Stutsman

Stutsman County Commissioner

100%
David Schwartz 4,148
40%
WinnerWinner
Timothy Greshik 3,480
34%
Nellie Degen 2,625
25%
Write-In 36
0%
Mark Klose 5
0%
WinnerWinner
Return To Top

Towner County Commissioner

Towner

Towner County Commissioner

100%
Ken Teubner 613
54%
WinnerWinner
Greg Westland 518
45%
Write-In 9
1%
Return To Top

Wilkin County Commissioner Distrct 1

Wilkin

Wilkin County Commissioner Distrct 1

100%
Eric Klindt 343
52%
WinnerWinner
Dan Swedlund 311
47%
Write-In 1
0%